СИРУП ОД ДРЕЊИНА

 

 

Дрен припада породици дренова и расте у јужној Европи и југозападној Азији. Други народни називи дрена су: била свибовина, дренак, дренић, дренка, дреновина, дрењ, дријен, дријенак, дриника, дрин, дриновина, дрњулић, жути дренак, курослипник, румени дрен, тврди дријен, црвени дријенак. Плод дрена се назива и: дренка, дрењка, дрењула, дрењина.

То је самоникли листопадни грм средњег или великог раста, од 2 до преко 5 метара висине, са густом крошњом коју чине тамнобраон гранчице и зелено лишће. Корен је одлично развијен. Кора стабла је сивкаста до сиво-жута, испуцала, гране расту наспрамно, глатка док је млада биљка, а касније испуца у виду љуспица. Разликују се лисни од цветних пупољака. Лисни пупољци су ситнији од цветних, ланцетастог су изгледа и садрже љуспице. Цветни пупољци се налазе на изданцима. Листови су јајасти или јајасто-елиптични, без назубљења, зашиљени, дуги 6-10cm, благо закривљени и имају карактеристичне јаке жиле (по четири са обе стране листа). Распоред листова је наспраман. Наличје листова садржи беле длачице. Цвета пре листања, од фебруара до марта. Цветови су жути, у штитастој цвасти од 10-20 комада, правилни су и четворочлани.
Биљка се због свог цветања на крају зиме често користи као украсна биљка у вртовима.
Веома је велике густине и, за разлику од већине осталих дрвенастих биљака, не плута на води. Због велике густине је веома чврсто,[1] те се од давнина користи за израду држалица за алатке, делова за машине и сл. Још од Старе Грчке је познато да се користило за израду лукова, стрела и копаља, а у народној песми о Марку Краљевићу, Марко проверава своју снагу цедећи руком воду из „суве дреновине“.

Дрех се користи и у лековите сврхе.

Опоре (танини) и полиуронске (пектини) материје повољно делују на слузницу црева, због чега се сок, пекмез, чај и други производи справљени од зрелих дрењина дају као лек за лечење дијареје и других обољења органа за варење. Сличног је дејства и кора. Праве се и слатко, компот и џем.
РЕЦЕПТ ЗА СИРУП ОД ДРЕЊИНА:

Састојци за сируп за домаћи сок од дрена:
3 кг дрена,
3 кг шећера,
вода.
Сируп за домаћи сок од дрена се прави на следећи начин:
Опрати дрен и ставити га у већу шерпу.
Прелити водом тако да вода за 2 цм буде виша од дрена.
Кувати на средњој јачини ватре све док дрен не побели.
Када је дрен скуван, процедити га кроз цедиљку и добијен сок вратити у шерпу где се првобитно кувао.
Додати шећер (колико сока толико шећера, ако правите више или мање) и кувати док се не згусне.
Сок сипати у топле, чисте, стаклене флаше и оставити на хладном месту.

 

 

Извор: Интернет.