У организацији УКС Браничевско-стишке књижевне заједнице и Библиотеке „Србољуб Митић“ Мало Црниће, 28. јуна на Видовдан, у Заови – крај језера, одржано је традиционално Видовданско посело – вече родољубиве поезије.
Овој културној манифестацији присуствовала је бројна публика у којој су се нашли и представници локалне самоуправе: Миодраг Драганче Марковић, заменик председника општине, Душан Ивковић, начелник општинске управе, Бранко Радовановић, заменик председника Скупштине општине, Мирослав Митровић, директор Центра за културу, Борислав Филиповић, члан општинског већа, Радомир Андрић, председник УКС и Мићо Цвијетић, књижевник из Београда.
Програм је започет Пркосном песмом – Добрице Ерића, коју су говорили Драган Т. Јовић и Зорка Стојановић, и сплетом народних игара у извођењу КУД-а „Топоница“ из Топонице.
„….Прво Видовданско посело – односно вече родољубиве поезије, одржано је 2005, године на овом истом месту, и ево настављајући традицију ,и вечерас славимо Видовдан, најважнији датум у српској историји. Данас се широм Србије одржавају видовданске светковине. Треба нагласити да видовданске прославе нису прослављање неке војничке победе над Турцима, јер Срби нису победници у Косовској бици. Злонамерне и нетачне су неке тврдње су да Срби прослављају свој пораз на Косову. Према историјским документима ни Турци нису добили битку на Косову, тако да ни војна победа ни војни пораз нису значење видовданских прослава. На њима Срби одају поштовање косовским херојима који су своје животе положили у одбрани своје вере слободе, народа и отаџбине. Ми то управо вечерас и чинимо….., рекла је на отварању Видовданског посела, Зорка Стојановић, директор, библиотеке „Србољуб Митић“ Мало Црниће.
Видовданску беседу говорио је Милисав Миленковић, председник Браничевско-стишке књижевне заједнице.
„….Подједнако са поносом и горчином честитам вам данашњи празник. Честитам вам празник испуњен поносом, болом и пркосом, свестан да дух који је васксрсао на Косову пољу, пре више од шест векова, јесте нешто што је одржало српски народ свих ових година. Није узалуд измишљена метафора о српском народу као о небеском народу. Измишљена је у славу, част и трајање српског живља, у славу његовог националног интегритета и очувању српске државе. Ви сви знате, а ја ћу вас подсетити да та метафора има и своје истинско историјско утемељење. После Косовске битке, није Србија капитулирала. Одмах после ње, деспот Стефан Лазаревић је створио Србију, која је била веће од Србије у доба кнеза Лазара. То говори о снази и неуништивости српског духа, не само физичког , него и менталног српског духа….“ истиче Милисав Миленковић.
У наставку програма, говорио је и председник Удружења књижевника Србије, Радомир Андрић, који је између осталог рекао:
„…..Колевка наше духовности Косово је данас угрожена, и то је оно настрашније што се могло догодити у новије време. Ми, Срби, као потомци великих јунака, који нису штедели себе, знамо сигурно баш због тога, шта значи рат, шта значи мир и зато данас сви треба да кажемо, нека је проклет рат. Нека је проклет сваки рат. То морамо да кажемо у име ових младића и девојака који су вечерас пред нама играли, јер они су ти који ће бити наследници свих наших традиција, свега оног што осећамо, о чему говоримо. Сигурно је да родољубна позија, која се односи на Косово, на Косовску битку, пуна је туге , али и осећаја поноса што живи у нама као једно велико осећање, као једна велика светлосткоју не смемо угасити и да осветлимо у својом сећањима ликове предака, који су себе жртвовали. Отуда је Косово поље и „жртвено поље“. Ту ми препознајемо себе и проналазимо оно што нам је потребно да будемо прави људи….“
Својим стиховима представили су се песници: Радомир Андрић и Мићо Цвијетић из Београда, Ана Дудаш, Живојка Милић, Златија Радовановић, Нешић Марина (Свилајинац), Саша Радивојевић, Драган Станојевић. Бобан Пауновић, Рада Пејић, Драгиша Живадиновић, Раде М. Обрадовић, Мирослав Милутиновић, Драган Т. Јовић, Катарина Миликиев, Миланка Голубовић, Војкан Ивковић, Зоран Стојићевић Рикардо , Марија Ивковић, уч.5.разреда смољиначке основне школе и др.
У културно уметничком делу програма наступили су фолклорни ансамбли Културно-уметничких друштава „Топоница“ из Топонице и „Младост“ из Калишта, као и вокални солисти Слободанка Милић, Наташа Павловски, Аница Никодијевић и Тијана Радисављевић, док је на виолини свирао најмлађи учесник манифестације Стефан Ивковић, уч. 1. Рразреда Основне школе из Смољинца. Програм је водила Драгана Костић.